Ви тут:  Головна Події 21 лютого 2022 року світ відзначає 22-у річницю Міжнародного дня рідної мови

21 лютого 2022 року світ відзначає 22-у річницю Міжнародного дня рідної мови

Рідна мова для кожного народу є невичерпною скарбницею унікальних традицій і культурної спадщини, найважливішим засобом пізнання світу й взаємодії між людьми, передачі досвіду з покоління в покоління.

 

Міжнародний день рідної мови або Міжнародний день материнської мови (англ. International Mother Language Day) запровадили 1999 року на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, а саме свято відзначають щороку 21 лютого.

Дату було обрано на згадку про трагічні події, що сталися в Бангладеш рівно 70 років тому: 1952 року тогочасна влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою – рідною вона була лише для 3% населення. Це було негативно сприйнято, особливо на сході, де майже винятково розмовляли бенгальською мовою. 21 лютого 1952 року, під час акції протесту в Дацці, поліція та військові вбили кількох студентів-демонстрантів. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) 1971 року, цей день відзначають в країні як день полеглих за рідну мову. За пропозицією Бангладеш ЮНЕСКО проголосило 21 лютого 2000 першим Міжнародним днем рідної мови.

 

Встановленням цього дня міжнародна організація ЮНЕСКО хотіла привернути увагу світової спільноти до важливої ролі мови в розвитку освіти, культури, для консолідації суспільства.

 

В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України було видане розпорядження «Про відзначення Міжнародного дня рідної мови». З метою захисту мов та задоволення мовних інтересів національних меншин Рада Європи розробила та прийняла Європейську Хартію регіональних мов або мов національних меншин, яка ратифікована Верховною Радою України 15 травня 2003 року.

 

За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов і майже половина з них знаходиться під загрозою зникнення. Фахівці стверджують, що це трапляється тоді, коли більше 30% носіїв мови перестають користуватися нею з тієї чи іншої причини. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.

 

Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш ніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані. Привернення уваги міжнародної спільноти до збереження багатомовності – важливий крок до визнання необхідності захистити розмаїття культур. Поширення мовних і культурних традицій в усьому світі є надзвичайно важливими, оскільки зміцнюють солідарність, взаєморозуміння, терпимість і діалог мешканців нашої планети.

 

Доля нашої української мови сьогодні залежить від нас. Тож плекаймо її, повертаймо їй роль творця духовного відродження української нації.

 

Кафедра педагогіки та методик навчання української й іноземних мов Педагогічного факультету НПУ імені М. П. Драгоманова запрошує усіх охочих долучитися до онлайн-флешмобу #Яке_прекрасне_рідне_слово_ПФ_НПУ!

 

🚀 Для участі достатньо:

 

✅ Записати відео (на тему, яка пов'язана з рідною мовою, українською писемністю; історія, вірші, колаж з відомими постатями та діячами; звернення "Мови важливі!", "Мови єднають!").


✅ Опублікувати його на своїй сторінці у соціальній мережі:
🌐 Facebook, обов’язково вказавши хештег #Яке_прекрасне_рідне_слово #ПФ_НПУ
🌐 або Instagram, відмічаючи нас (pf_npu) у своїх постах та сторіс.

 

День рідної мови 21.02.2022 флешмоб