Ви тут:  Головна Події Нова радість стала!

Нова радість стала!

 

Особливе свято – Різдво Христове. У ньому стільки тепла, любові, щирості, що будь-які зимові віхоли та морози вмить втрачають свою силу. Українські різдвяні традиції дуже цікаві й самобутні. Та все ж найкраща традиція та цінність Різдва – проводити час із родиною.

 

Увечері 6 січня в Україні починається святкування – це Святий Вечір або «Багата кутя» з його традиційними пісними стравами та обрядами. Страв може бути дев'ять або дванадцять, в залежності від регіону. Головна страва Кутя – символізує єднання з Богом. Також на столі має бути борщ, риба, гриби, вареники, узвар тощо. Куті потрібно з’їсти три ложки і запити узваром, а потім покуштувати всі страви на столі.

 

У таких місцевостях України, як Покуття, Гуцульщина та Бойківщина, велике значення мав у Святвечір обряд із дідухом, що зберігся ще з язичницьких часів. Дідух – це сніп вівса, який у Святий Вечір ставили на покуті господар і його старший син (якщо в родині не було синів, це робив сам господар). Дідух символізував діда – зачинателя роду, а також дух усіх предків. Біля дідуха клали ложки, а на ніч поряд ставили кутю або коливо.

 

Декілька слів про різдвяні страви у різних регіонах України:

  • На Галичині кутя зазвичай густа та щедро заправлена горіхами та маком.
  • На Волині кутя буває як густа, так і рідка. На різдвяному столі обов'язкові борщ із грибами та картопля в "мундирі".
  • На Закарпатті подають пісні деруни та "галамбець" (так називають ковбаски, зроблені з кукурудзяної каші з підсмаженою цибулею).
  • На Луганщині вважають, що на різдвяному столі обов'язково мають бути пироги, а кутю варять із рису.

 

Після святкової трапези діти несуть своїм хрещеним «вечерю» – кутю, здобну випічку, цукерки та інші продукти. В обмін хресні пригощають хрещеників своєю «вечерею», даруючи подарунки і гроші.

 

Ближче до півночі, починається колядування з піснями-колядками, звісткою про народження Христа, побажаннями здоров’я і достатку. Колядники йдуть із колядою від хати до хати, сповіщаючи радісну новину. За святковим столом збирається вся родина.

 

Саме від Різдвяного святвечора починаються два тижні Святок (Святі дні, Коляда), які тривають аж до Водохреща (Богоявлення), 19 січня.

 

Щиро вітаємо зі світлим святом Різдва Христового!

 

Нехай святковий дух Різдва принесе у ваші домівки мир, злагоду, добробут і наповнить ваше життя щастям, гармонією, радістю та світлом!

 

Ропяник І. Різдво